Ana Sayfa Eğitim Her Sınıftan Öğrencinin İlgisini Çekecek 14 Sınıf Panosu Fikri

Her Sınıftan Öğrencinin İlgisini Çekecek 14 Sınıf Panosu Fikri

0
Her Sınıftan Öğrencinin İlgisini Çekecek 14 Sınıf Panosu Fikri
Her Sınıftan Öğrencinin İlgisini Çekecek 14 Sınıf Panosu Fikri

Sınıf panoları öğretmenlik tarzınızı göstermenin müthiş bir yolu olabilir. Eğer öğrencilerinizi gerçekten etkilemek istiyorsanız, klasik panolar yerine çocukları yerlerinden kaldırıp öğrenme deneyimine çeken bu etkileşimli sınıf panolarından bazılarını deneyin. Her konu ve sınıf için örnekler mevcut. İlham alıp işe koyulmak size kalıyor… 

Her Sınıftan Öğrencinin İlgisini Çekecek 14 Sınıf Panosu Fikri
Her Sınıftan Öğrencinin İlgisini Çekecek 14 Sınıf Panosu Fikri

1. “Kendinle gurur duy”

Öğrencilerin en iyi çalışmalarını herkesin görebilmesi için iliştirebileceği basit, renkli bir pano oluşturun. Dilerseniz isimlerini ekleyin veya boş bırakın; fakat her öğrenciyi düzenli olarak bir şey sergilemesi için cesaretlendirin.

2. Şiir mi yoksa müzik mi?

Çocukların şiire ilgi duymalarını sağlamak biraz zordur. Onlara güzel bir alıntının, ünlü bir şaire mi yoksa ünlü bir pop grubuna mı ait olduğunu tahmin etmelerini isteyerek meydan okuyun. Cevaplar onları şaşırtacak!

3. Stres atma köşesi

Etkileşimli pano hazırlamanın çok zaman alması ya da çok çaba gerektirmesi zorunlu değil. Sadece dev bir boyama posterini duvara asın ve yanına pastel boyalar, marker kalemler ve boya kalemleri bırakın. Boyama iyi bilinen bir stres atma etkinliğidir; ayrıca zihnin eldeki işe odaklanmasına yardım eder.

4. Cevaplanmayı bekleyen önemli sorular

Bu tür etkileşimli panolar çocuklara, işlediğiniz konulara yönelik sorular sorma olanağı verir. Neyi gözden geçirmeniz gerektiğini görmek veya soruları gelecek derslerde cevaplamak üzere kaydetmek için panoya her gün bakın. Cevap verdiğiniz sorulara ait not kağıtlarını panodan kaldırın.

5. Sudoku ile meydan okuyun

Çocukların derslerini biraz erken bitirdikleri durumlar için bir şeye mi ihtiyacınız var? Etkileşimli Sudoku panoları aradığınız cevap olabilir.

6. Karşılaştır!

Venn şeması mı dediniz, şu an içindeyim! Öğrencilerin karşılaştırmasını istediğiniz iki temayı duvara yapıştırın. Bu iki resmin ortak yanları ve zıt yanları neler? Öğrencilerinizden cevapları diyagramın içini dolduracakları yapışkanlı kağıtlara yazmalarını isteyin.

7. Fikir savaşı!

Öğrencilerin kendi görüşlerini yazma pratiği yapmalarını sağlamak için görüşlerini gösterebilecekleri bir “fikir savaşı panosu” hazırlayın. Bunların hazırlanması kolaydır ve farklı sorularla tekrar ve defalarca kullanılabilirler.

8. Merak uyandırmak için QR kodları kullanın

Dijital çağa QR kodlu etkileşimli panoları getirin. Bu örnekte, “Ben kimim?” sorusu soruluyor ve ünlü kadınlardan yapılan alıntılar panoda sergileniyor. Öğrenciler QR kodunu telefonlarıyla tarayıp her biri hakkında daha fazlasını öğrenebilir. Bu fikir pek çok farklı konuya uyarlanabilir!

9. Renklere göre ayırma panosu

Küçük çocuklar etkileşimli panoları severler. Boş tuvalet kâğıdı rulolarını parlak renklerle boyayın ve onları kutulara ve ponponlara uygun bir şekilde yerleştirin. Çocuklar doğru ponponu doğru rulonun içine koyarak el-göz koordinasyonu uygulaması yapar.

10. Kitap türlerini tanıyın

Kapaklı kartlar pek çok panoda uygulanabilir. Bu pano çocuklara, edebiyat türlerini örnek ve açıklamalarla anlatmaya yardımcı olur.

11. Kelime arama oyunu

Kelime aramak, heceleme ve kelime hazinesi alıştırması yapmanın çekici bir yoludur. Bu panoyu yıl boyu yeni konulara uygun olarak değiştirebilirsiniz.

12. Minnet panosu

Her bir kartın arkasına her öğrenci en çok neye minnet duyduğunu yazsın. Her gün bir tanesini çevirin ve paylaşın.

13. İhtiyacın olanı al!

Bütün Pinterest’te bunun gibi etkileşimli pano örnekleri bulabilirsiniz. Yaklaşım basit: Panoya, öğrencilerin kendilerini iyi hissetmeye ihtiyaç duyduklarında alabilecekleri cesaretlendirici ve güzel kelimeler içeren notlar yapıştırın. Onlara başkaları için kendi güzel sözcüklerini de yazabilecekleri kâğıt verin.

14. Sesli okuma panosu

Bir kitabı, kitaptaki karakterleri, yaşanan sorunu, ortamı ve çözümü ortaya koyacak şekilde yüksek sesle birlikte okumayı deneyin. Kitabı bitirdiğinizde çocukların kitabın en çok hangi bölümünü beğendiklerini diğerleriyle paylaşmak için not kağıtlarına yazmalarını isteyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here