Ana Sayfa ilginç bilgiler Hiç Düşündünüzmü! Ay Olmasaydı Ne Olurdu

Hiç Düşündünüzmü! Ay Olmasaydı Ne Olurdu

0
Hiç Düşündünüzmü! Ay Olmasaydı Ne Olurdu
Hiç Düşündünüzmü! Ay Olmasaydı Ne Olurdu

Hiç Düşündünüzmü! Ay Olmasaydı Ne Olurdu  1. Güneş ve Ay tutulmaları olmayacaktı. İşte o zaman bu falcılar işsiz kalır mıyıdı acaba? Sanmam, o konuşma becerileri ile başka konular bulurlar yine halkı kandırırlardı.

Hiç Düşündünüzmü! Ay Olmasaydı Ne Olurdu
Hiç Düşündünüzmü! Ay Olmasaydı Ne Olurdu

 

2. Eski çağlarda çok önemli bir yeri olan Ay takvimleri olmazdı. Şu anda dahi dini inançlarımızda Ay takvimini kullanmaktayız.

3. Ay olmasaydı astronotların gidip ayak basacağı yakın bir gök cismi olmazdı. Ay’a nasıl gidildiğini anımsarsak uzay teknolojilerinin gelişmesinde çok önemli bir rol oynamıştır.

Bugün belki 2030 yılında Mars’a gideceğimizi düşünebiliyoruz, eğer Ay olmasaydı belki 2050 yılında Mars’a gidebilecektik.

4. Ay ve Güneş okyanuslarda gel-gite neden olur. Eğer Ay olmasaydı evet yine güneşin etkisiyle kabarmalar olacaktı fakat bugünkü kadar kuvvetli olmayacaktı.

5. Ay insanlık kültüründe çok önemli bir yer tutar. Ay ışığında sevgilinizle el ele tutuşarak yürüyemeyecektiniz, Ay deliliği dediğimiz saçma kavramlar kültürümüzde yer almayacaktı.

6. Eğer Ay olmasaydı insanlık için en önemli değişim gün uzunluğunda yaşanacaktı. Dünyamız o zaman daha hızlı dönecekti ve bir gün 10 saat yöresinde çok daha kısa olacaktı.

Ay’ın uyguladığı gel-git etkisi dünyamızın hızlı dönmesini frenleyen bir mekanizmadır.

Bu değişimler EarthSky.org sitesinde anlatılmış. Sizin de aklınıza bir şeyler gelirse yorum yaparak paylaşabilirsiniz. Unutmayın uydu/gezegen oranına baktığımız zaman en büyük değer Dünya-Ay ikilisinde. Pluto’yu cüce gezegen sınıfına soktuğumuz için rahat konuşabiliriz. Resimde güneş sistemindeki büyük uyduların Dünya ile karşılaştırılmasını görüyorsunuz. Sevgilerimle…

Eğer Ay olmasaydı, Dünya’da yalnızca Güneş nedeniyle gel-git olacaktı. Dolayısıyla günler zamanla yine uzayacak fakat bu uzama çok daha yavaş olacaktı.

 

Yapılan hesaplamalar, eğer Ay olmasaydı günümüz- de gün uzunluğunun yaklaşık olarak 8 saat civarında olacağını ortaya koymaktadır. Başka bir deyişle, Dünya kendi ekseni etrafında bugünkünde yaklaşık olarak 3 kat daha hızlı dönecekti.

 

Bir gezegenin kendi ekseni etrafında daha hızlı dönmesi yüzeyindeki rüzgârların daha şiddetli esmesi- ne yol açabilirdi. Bu nedenle, Ay olmasaydı yeryüzünde doğu-batı yönlü rüzgarlar çok daha şiddetli olur, hava, kara ve denizler arasındaki ısı değişimi daha hızlı olurdu.

Ay’ın Dünya üzerindeki bir başka etkisi de Güneş’ten gelen ışığı yansıtarak Dünya’nın aydınlanmasına ve bir miktar ısınmasına katkıda bulunmasıdır.

Bu nedenle, eğer Ay olmasaydı geceler daha karanlık ve yeryüzü bugünkünden biraz daha soğuk olurdu.

Ayrıca, Ay uzay boşluğunda gezen göktaşlarına karşı bir kalkan vazifesini de görmektedir. Eğer Ay olmasaydı, Dünya yüzeyine daha fazla göktaşı düşebilirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here