Ana Sayfa Aile SAĞLIKLI ÇOCUK YETİŞTİRMEK İÇİN EBEVEYNLERİN YAPMASI GEREKENLER

SAĞLIKLI ÇOCUK YETİŞTİRMEK İÇİN EBEVEYNLERİN YAPMASI GEREKENLER

0
SAĞLIKLI ÇOCUK YETİŞTİRMEK İÇİN EBEVEYNLERİN YAPMASI GEREKENLER
SAĞLIKLI ÇOCUK YETİŞTİRMEK İÇİN EBEVEYNLERİN YAPMASI GEREKENLER

SAĞLIKLI ÇOCUK  yetiştirmek her annenin ve babanın hayalidir. Ebeveynler doğum anından itibaren bebeğin sağlıklı olarak gelişmesi için her şeyi yaparlar.

 

SAĞLIKLI ÇOCUK YETİŞTİRMEK İÇİN EBEVEYNLERİN YAPMASI GEREKENLER
SAĞLIKLI ÇOCUK YETİŞTİRMEK İÇİN EBEVEYNLERİN YAPMASI GEREKENLER

Ancak bunun için bazı önemli detaylarının bilinmesi gerekir. Bir bebeğin sağlıklı olabilmesi için 0-3 yaş arası çok önemlidir. Bebekler beyinlerinin büyük bir kısmının gelişimini bu dönemde tamamlar.

 

Hatta beyinleri yetişkinlerin büyüklüğüne 3 yaşına kadar ulaşabilir. Bu nedenle bu dönemde yapılacak her hata ileride çocuğunuzun kişiliğini ve sağlıklı gelişimini olumsuz etkileyecektir. Özellikle kesintisiz uyku, sağlıklı beslenme ve iyi bakılma gibi durumlar sağlıklı bir bebek yetiştirebilmeniz için oldukça önemlidir.

 

Bebeğinizin sağlıklı olup olmadığını anlayabileceğiniz ve onu sağlıklı olarak yetiştirebileceğiniz önerilere bir göz atalım;

 

Sağlıklı bir bebek yetiştirmek için yapılması gerekenler nelerdir?

Bebekler uyuyarak büyüdükleri için kesintisiz bir gece uykusu en az düzenli ve sağlıklı bir beslenme kadar önem taşır.

Bebeğinizin sağlıklı ve kaliteli şekilde uyuyabilmesi için en kaliteli bebek bezini kullanmanız gerekir. Altının ıslaklığından rahatsız olmayan bebekler kesintisiz olarak uyuyacak ve sağlıklı büyüyecektir.

 

Sağlıklı bebek yetiştirmek istiyorsanız onu sevdiğinizi göstermeniz gerekir. Ona yumuşak bir ses tonuyla şarkılar söyleyebilir, hikayeler anlatabilir ve dokunarak sevginizi hissettirebilirsiniz.

 

Anne sütünden sonra bebeğinizi sağlıklı beslenmeye alıştırarak, küçük yaşta bu alışkanlığı kazandırabilir ve gelişimine büyük ölçüde katkı sağlayabilirsiniz.

 

Hisleri çok kuvvetli olan bebeklerinizi eşinizle tartıştığınızda, üzüldüğünüzde ve ağladığınızda bunu mutlaka hissedecektir. Bu nedenle eşinizle kavga ederken ya da tartışırken, bu durumu bebeğinizin duymadığından emin olmalısınız.

 

Her bebek kendine göre farklı gelişim gösterecektir. Ancak kendi bebeğinizin gelişim için bir pedagogdan yardım alabilir ve gelişimini bir uzman yardımı ile takip ederek, doğru şekilde yönlendirebilirsiniz.

 

Sağlıklı bebek için gelişimi takip edilmelidir. Bu nedenle bebeğinizin gelişimini mutlaka 3 ayda bir takip edin ve bir yere not alın.

 

Kaygılı, takıntılı ve huzursuz bir bebek istemiyorsanız ona korumacı davranmayın. Kaygılı ve takıntılı olmamak, onun öz güvenli yetişmesini sağlayacaktır çünkü bebekler gelişim döneminde çevresindeki insanları örnek alırlar.

 

Bebeğinizin nasıl yaşayacağına ve ne yapacağına siz karar vermeyin. Onun kendini yönetmesine izin verin.

 

Bebek bakımda püf noktalar nelerdir;

Yeni doğmuş olan bebeğinizin emzirme düzeni olmayacaktır. Onu her ağladığında emzirmeniz gerekir. En sağlıklı emzirme yöntemi iki memeden eşit olarak emzirmedir.

Bebeğinizi bir göğüsten yaklaşık olarak 20 dakika emzirmeniz gerekir. Çünkü ilk 10 dakikadan sonra gelen süt yağlı olur ve bebeğinize doygunluk hisse verir.

 

Bebeğiniz, ilk 4 ayında günde 8 ile 10 kez arasında dışkılayacaktır. İlk aylarda bebeğinizi yalnızca anne sütü ile beslediğiniz için dışkısı cıvık ve yeşil olacaktır. Katı gıdaya geçtiğinizde dışkının rengi kahverengiye döner ve koyulaşır.

 

Bu dönemde bebeğinizin altını her açtığınızda pişik önleyici kremler ya da el yapımı zeytinyağı kullanmanız gerekir.

 

İlk aylarda bebeğinizin altını sık sık değiştirmeniz gerekir. Eğer huzurlu ve sakin bir bebek istiyorsanız, beslenmeden ya da uyumadan önce mutlaka altını kontrol etmeli ve bezini sık sık değiştirmelisiniz.

 

Aynı zamanda poposunu havalandırmanız da bebeğinizin mutlu olmasını sağlayacak ve çeşitli cilt problemleri ile karşılaşmanızı önleyecektir.

 

Bebek bakımında püf noktalar konusunda merak edilen en önemli nokta göbek bağı bakımıdır. Bebeğiniz için göbek bağı kullanmayın ve göbeğini etrafını ve göbek bağının alt kısmını sürekli temiz tutun.

 

Temizlik için alkollü bir steril gazlı bez ile temizlemeyi deneyin. Bebeğinizin göbek kordonu 7 ile 14 gün arasında düşecektir. Düştükten sonra kanamalar nadir de olsa görülebilir. Küçük lekelenme şeklindeki kanamalar dışındaki kanamalarda mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Yeni doğan bebeğinizin banyosunu yaptırmadan önce göbek kordonunun düşmesini beklemeniz gerekmez. Göbek bağı düşmeden bebeğinize banyo yaptırmak isterseniz eğer banyodan sonra göbek kordonu ve etrafını iyice kurulamalısınız. Özellikle yaz aylarında bebeğinizi belli aralıklarla (3 günde 1) yıkamanız, bebeğinizin daha huzurlu olmasını ve rahatlamasını sağlayacaktır.

 

Bebek bakımında püf noktalar konusunda önemli olan bir diğer nokta tırnak bakımıdır. Bebeğinizin tırnaklarının bakımını, ona özel bir tırnak makası ile yapabilir ve tırnaklarını köşelerini yumuşak bir törpü ile düzeltebilirsiniz.

 

Bebek bakımı için gerekenler listesi;

Bebeğinizin altını temizleyebilmek için temizleme havluları alın.

Yeni doğan bebekler ilk 3 ay kusacağı için ağız silme mendilleri alın ve bebeğinizin yanından ayırmayın.

 

Bebeğinizin boyuna ve kilosuna göre seçilmiş olan iyi markaya sahip bebek bezi alın. (bknz: Bebek bezi seçiminde dikkat edilmesi gerekenler)

 

Bebeğinizin altını kolaylıkla değiştirebilmeniz ve etrafın kirlenmemesi için alt değiştirme yatağı ve örtüleri alın.

 

Bebeğinizi doğduğu andan itibaren çeşitli hastalıklara ya da ateşlenmeye maruz kalabilir. Ona şuruplarını rahatlıkla içirebilmek için ilaç kaşıkları alın.

 

Bebeğinizin saç bakımını yapabilmek ve başında oluşabilecek konak hastalığını önleyebilmek için fırça tarak seti alın. Bu setin içinde yumuşak saç fırçası ve tarak olduğundan emin olun.

 

Bebeğinizin ateşini kolaylıkla ölçebilmek için dijital vücut termometresi alın.

Göbek bağının bebeğinizi rahatsız etmesini önlemek ve bezini rahatlıkla değiştirebilmek için bebek bağı bandı alın.

Bebeğinizin rahat nefes almasını sağlamak, burnunu içinde biriken mukozayı temizlemek ve rahat uyumasını sağlamak için bir burun aspiratörü edinin.

 

Bebeğinizin altını temizleyebilmek ve gerektiğinde pratik olarak kullanabilmek için ıslak mendil alın. Ancak bu mendillerin içinde parfüm, alkol ve paraben olmamasına önem verin.

Temizleme pamukları, bebeğinizin burnunu ve kulaklarını temizleyebilmeniz için kolaylık sağlar. Bu nedenle bebekler için özel olarak üretilen temizleme pamuğu alın.

 

Pişik kremi bebek bakımı için gerekenler listesinin önemli bir elemanıdır. Bebeğinizde pişik oluşmasını önlemek için iyi bir markanı pişik kremini tercih edebilirsiniz.

 

Bebeğinizin cildine zarar vermeyen, onun gözlerini yakmayan hem vücut hem de saç için kullanılabilen, nemlendirici özelliği olan ve bebeğinizin saç derisine uygun olan şampuan ya da sabun tercih etmelisiniz. Sabun tercih ediyorsanız; defneyaprağı ile yapılmış ya da zeytinyağlı olan ev yapımı özel sabunlar kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede bebeğinizin cildini sürekli olarak nemli tutabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here