Ana Sayfa ilginç bilgiler Yürüdüğümüz zaman vücudumuzda neler olduğunu biliyor musunuz?

Yürüdüğümüz zaman vücudumuzda neler olduğunu biliyor musunuz?

0
Yürüdüğümüz zaman vücudumuzda neler olduğunu biliyor musunuz?
yurudugumuz zaman vucudumuzda neler oldugunu biliyor musunuz

YÜRÜYÜŞÜN İLGİNÇ FAYDALARI!

Yürüdüğümüz zaman …Faydası var zararı yok…
Uzmanlar bizleri sürekli hareketli yaşam tarzına davet eder durur. Pek çok kişi, vakit darlığı nedeniyle spor yapamamaktan yakınır. Fakat yürüyüş yapmanın da faydalı olduğunu bilmelisiniz. Gün içerisinde yapacağınız kısa yürüyüşler bile oldukça yararlı.

 

Yürüdüğümüz zaman vücudumuzda neler olduğunu biliyor musunuz?
Yürüdüğümüz zaman vücudumuzda neler olduğunu biliyor musunuz?

 

Eğer yürüyüş yaparsanız; vücudunuzda bu mucizeler gerçekleşir;

* Vücudunuzda endorfin salgısı artar ve böylece stres, gerginlik, öfke yorgunluk 10 dakika içerisinde hafifler.

* Soğuk algınlığına yakalanma riskinizi yarı yarıya düşürür.

* Bacak ve omuz kaslarınızı çalıştırır.

* Kemik kütlesi oluşturur ve osteoporoz riskini azaltır.

* Daha güçlü bacaklara sahip olursunuz…

* Koşuya oranla daha fazla yağ yakarsınız.

* Bir göz hastalığı olan glokom’a yakalanma oranınız azalır.

* Karın kaslarını çalıştırır.

* Kadınlarda kolon kanseri görülme riskini yüzde 31 azaltır.

* Dengeyi geliştirir ve düşmenizi önler.

* Alzheimer görülme riski yarı yarıya iner.

* Kan basıncını düzenler.

Özellikle masa başı çalışan kadınlarda görülen sırt ağrıları fıtıktan kamburluğa, omurga eğriliğinden boyunda kas kısalmasına kadar pek çok rahatsızlığın habercisi olabiliyor.

Doç. Dr. Öztürk, omurgaya binen yükü ve olası şekil bozukluklarını önlemek için spor yapmanın en iyi çözümlerden olduğunu söylüyor. Bel ağrısı ve kilitlenmeyi gidermenin etkili yollarından biri olarak ise pilates yapmayı gösteriyor.

Vücudun doğru hızlandırılması, kasların eşit kullanımı ve yapılandırılması temel prensibi ile etkin sonuca ulaşmak için pilatesle birlikte yoga da fayda sağlayan sporlar arasında.

Yapılan spor ile birlikte beslenmeye de dikkat etmek gerekiyor. Özellikle D vitamini yönünden zengin gıdalarla beslenmek birçok kas ağrısının önüne geçiyor.

Ağrılar hepimizin yaşamını olumsuz anlamda etkiliyor. Ancak hayat kalitemizi düşüren bu ağrıları doğru beslenme ve egzersiz ile önleyebiliriz.

 

İşte detaylar…

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Öztürk, kadınlarda görülen kronik bel-kas-eklem ağrılarını hafifletmenin yolunun doğru beslenme ve egzersizden geçtiğini söylüyor.

Doç. Dr. Öztürk’e göre özellikle üreme çağındaki kadınlarda görülen bel-kas ve eklem ağrıları yaşam kalitesini düşürebiliyor.

vücut sağlığına uygun olmayan mobilyaların yanı sıra ofis ortamında aynı pozisyonda uzun süre hareketsiz kalmak,omurga sağlığı için tehdit oluşturur.

Genç kadınlarda görülen omurgada postür bozuklukları da sırt ağrılarına neden oluyor. Sırt ağrısı şikayetleriyle başlıyor. Ani hareketler, yanlış duruş-oturuş-yatma-eğilme pozisyonları,

vücut sağlığına uygun olmayan mobilyaların yanı sıra ofis ortamında aynı pozisyonda uzun süre hareketsiz kalmak, omurga sağlığı için tehdit oluşturur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here